31 stycznia 2019 roku w Urzędzie Wojewódzkim odbył się koncert kolęd pod tytułem „ Dla Ciebie Polsko – kolędy dawniej i dziś”. Koncert został zorganizowany przez „Kapelę Turobińską” pod honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego, Pana Przemysława Czarnka i Lubelskiego Kuratora Oświaty, Pani Teresy Misiuk.

Koncert otworzyła i poprowadziła całość Pani Bożena Ćwiek,  Dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w  Lublinie.

W imieniu Pana Wojewody wszystkich zebranych przywitała Pani Agata Grula, Dyrektor Generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Koncert poprzedziła krótka historia kolędowania w okresie Bożego Narodzenia na Lubelszczyźnie, którą przedstawiła Pani Elżbieta Michalczuk, wizytator Wydziału Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w  Lublinie.
Następnie
Pani Elżbieta Fim, wizytator Wydziału Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w  Lublinie zaprezentowała skład kapeli.

Trzeba dodać, że na kolędowanie z „Kapelą Turobińską” przybyło wiele szkół z województwa lubelskiego:

Szkoła Podstawowa im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Turobinie

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II W Czułczycach

Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Strzyżewicach-Rechcie

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN w Puławach

Szkoła Podstawowa w Dorohusku

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Parczewie

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opolu Lubelskim

Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Piaskach

I LO im. Władysława Broniewskiego w Świdniku

Koncert poprowadziła Pani Edyta Prokopiuk – założyciel, kierownik artystyczny „Kapeli Turobińskiej”, która swoją pasją zaraziła wielu młodych ludzi z terenu gminy Turobin oraz sąsiednich gmin. W repertuarze kapeli znalazły się kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe. Młodzi artyści przygotowali także kilka nieznanych utworów, które zostały na nowo odkryte i opracowane przez panią Edytę. Odbiorcy koncertu mogli usłyszeć kolędy i pieśni opowiadające historię narodzin Dzieciątka Jezus, przekazujące życzenia świąteczne - jednym słowem takie, jakie dawniej były śpiewane podczas kolędowania w okresie Bożego Narodzenia. Zespół przybliżył klimat dawnych lat, muzykę i słowa kolęd naszych dziadków i pradziadków.

Pani Edyta serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych podkreślając, że koncert kolęd pod tytułem „Dla Ciebie Polsko !” jest poświęcony naszej Niepodległej Ojczyźnie.

Podróż muzyczna rozpoczęła się od staropolskiego pozdrowienia:

Kolęda na szczęście, na zdrowie, na to nasze wspólne kolędowanie, abyśmy byli weseli jak w niebie Anieli”. Wszyscy odpowiedzieli: Daj Boże!

Każdy z zaprezentowanych utworów został poprzedzony krótkim komentarzem:

Jako pierwszą, zaprezentowano kolędę z okolic bliskich sercom kolędników, czyli z Roztocza - „Stała nam się nowina miła” . Jest to kolęda opowiadająca, autor tekstu nieznany. Oskar Kolberg tę kolędę zanotował, a w 1904 roku znalazła się w kantyczce.

Następnie, historię o narodzeniu Jezusa opowiedziała kolęda pt. „Narodził się w stajni”. Można ją znaleźć w kantyczce, ale z inną melodią, pozyskaną od Pani Danuty Górniak, krewnej p. Edyty - emerytowanej nauczycielki języka polskiego. Obecnie mieszka ona w Lublinie, a pochodzi z Szarowoli. Była gościem specjalnym na koncercie.

Tytuł innej, zaprezentowanej kolędy był dość oryginalny: „Sparzyłem się z Pastuszkiem”. Jak sam tytuł wskazuje, należy do utworów bardzo dynamicznych. Jego słowa pochodzą z przekazu ustnego przekazywanego z pokolenia na pokolenie w rodzinie p. Edyty. Melodii nauczyła ją babcia, p. Czesława Prokopiuk.

Kolejny utwór - pieśń bożonarodzeniowa, opowiadała całą historię narodzenia, ale w typowym podaniu ludowym. „Najświętszo Panienka” to pieśń, która pochodzi z Lubelszczyzny. Autor jest nieznany. Wspomniany już Oskar Kolberg zanotował tę pieśń. Melodii jest wiele, ale p. Edyta wybrała najbardziej oryginalną wersję.

Bardzo porywającą kolędą, przekazującą radosną opowieść, posiadającą melodię nawet wyrywającą do tańca, jest utwór „Była tam uciecha w Pana Wojciecha”. Muzyka i słowa są zupełnie nieznane. Odkryto ją na nowo dzięki uprzejmością pani Franciszki Koguciuk, przedwojennej szlachcianki z Chełma. Ta kolęda była przechowywana w tradycji ustnej, w rodzinie pani Franciszki.

Uśmiech na twarzach słuchaczy wywołała pastorałka „Północ już była”, którą można znaleźć w kantyczce z XVIII w. Autor tekstu i melodii jest nieznany.

Ciekawostką jest to, że w czasie wojny polsko-ukraińskiej w 1918 roku na bazie tej kolędy ułożono inne słowa, opowiadające o obronie Lwowa przez Orlęta Lwowskie. W ten sposób powstała kolęda patriotyczna „Północ już była”.

Kolędowanie zawsze w tradycji naszego Narodu miało wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Na koniec śpiewano kolędę życzącą. Kapela zaprezentowała śląską kolędę życzącą pt. ”Bóg wam zapłać Panie gospodarzu”.

A w końcowej części koncertu młodzi artyści zaśpiewali kolędę z dedykacją dla wszystkich dyrektorów i nauczycieli, uczniów, dzieci i młodzieży, którzy przybyli na ich koncert.

Wszyscy posiadamy talenty, może czasami ukrywane. Warto je w sobie odnaleźć poprzez pielęgnowanie wartości, jakimi są godność ludzka i poczucie własnej wolności.

Pani Edyta zaprosiła publiczność do wspólnego śpiewania kolędy : „Był pastuszek bosy”.

Na zakończenie koncertu zostały zaprezentowane znane wszystkim utwory:

Wesoła Nowina”

Jakaś Światłość”

Jezusa Narodzonego”

Swoją obecnością na koncercie zaszczycili:

Pan Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Pan Przemysław Czernek, Wojewoda Lubelski

Pan Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego

Przedstawiciele władz kościelnych z Księdzem Krzysztofem Gałanem, Dyrektorem Wydziału Wychowania Katolickiego Archidiecezji Lubelskiej na czele oraz Księdzem Władysławem Trubickim, Dziekanem Dekanatu Turobin

Przedstawiciele Sejmu i Senatu RP

Pan Wójt Gminy Turobin Andrzej Kozina z przedstawicielami Rady Gminy Turobin

Rodzina i Przyjaciele

Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego oraz Kuratorium Oświaty

Na zakończenie kapela zadedykowała jeden z utworów:„ Najświętszo Panienka” przybyłym gościom, dziękując Wszystkim - z całego serca - za ciepłe i życzliwe przyjęcie!

Kapela Turobińska” w składzie:

Aleksandra Żybała - skrzypce

Zuzanna Sołtys - flet poprzeczny

Katarzyna Sikora - bęben

Patrycja Krzyszczak - ukulele

Ewelina Prokopiuk- saksofon barytonowy

Mikołaj Batyra – saksofon altowy, śpiew

Mateusz Brodaczewski - akordeon

Paweł Kusaj -śpiew, akordeon

Martyna Brodaczewska - śpiew

Magda Pastuszak- śpiew

Julia Zwolak - śpiew

Julianna Kulesza - - śpiew

Marta Smyk- śpiew

Wiktoria Kolano -śpiew

Aneta Peichert - śpiew

Edyta Prokopiuk – kierownik zespołu – gitara, śpiew

Małgorzata Sikora – opiekun

DSC_4971 kopia
DSC_4979
DSC_5039
DSC_5055
DSC_5131
DSC_5204
DSC_5208
DSC_5238
DSC_5239
DSC_5245
DSC_5261 kopia
DSC_5277